W niedzielę 30 sierpnia przez Suwałki przejeżdżały dziesiątki samochodów obładowanych rowerami. Kolarze z całego województwa, a także goście z lubelskiego, Litwy oraz Białorusi kierowali się w stronę Puńska, gdzie w ramach Maratonów Kresowych odbyły się Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Maratonie MTB (XCM). Zawody miały otwartą formułę i mogli w nich wystartować wszyscy chętni, bez podziału na kolarzy licencjonowanych i amatorów. Trasa, jaką przygotowali organizatorzy była dość pofałdowana i wiodła w większości szutrowymi drogami gminy Puńsk oraz Szypliszki, a po części także przez terytorium Litwy. Najwięcej trudności przysporzył kolarzom 3 km odcinek dawno zarośniętego pasa granicznego, gdzie dzikie chaszcze i głębokie koleiny skutecznie utrudniały jazdę. Poszczególne dystanse miały następującą długość:
Mikro – wyścig dla przedszkolaków – 300 metrów
Mini – 10 km
Półmaraton – 39 km
Maraton – 74 km

Do Puńska udał się także szeroki skład zawodniczek i zawodników z Klubu Rowerowego MTB Suwałki. Mieliśmy swych przedstawicieli na wszystkich dystansach. Najbardziej cieszą starty coraz większej grupy najmłodszych kolarzy. Na dystansie Mikro poznają oni podstawowe zasady kolarstwa bawiąc się przy tym doskonale. Wyniki w tym wieku może nie są najważniejsze, ale warto odnotować świetne lokaty naszego kolarskiego „narybku”:

Mateusz Bobrowski – 2 miejsce w kategorii Chłopcy Dzieci do lat 4
Michał Szerakowski – 2 miejsce w kategorii Chłopcy Dzieci do lat 6
Paweł Bulkowski – 5 miejsce w kategorii Chłopcy Dzieci do lat 5
Maciej Złotorzyński – 6 miejsce w kategorii Chłopcy Dzieci do lat 4

Dystans Mini to już poważne ściganie na trudnej 10 km. trasie. Kategoria Żak (11-12 lat) jest najmłodszą kategorią PZKol, a startujący w naszych barwach Michał Tasior jest już licencjonowanym zawodnikiem. W Puńsku Michał wywalczył tytuł Wicemistrza Województwa Podlaskiego. Trzy lata młodszy Maciek Tasior zajął 4 miejsce w kategorii Dzieci Chłopcy (9-10 lat)

6 medali Mistrzostw Województwa Podlaskiego przyniósł nam dystans Półmaratonu.
Złoto w kategorii Kobiety Fit a zarazem 2 miejsce w klasyfikacji Kobiety Open wywalczyła Klaudia Ostrowska. Małgorzata Walendzewicz była 3 w kategorii Kobiety Super FIT. W prestiżowej i bardzo silnie obsadzonej kategorii Junior wyśmienite 2 miejsce wywalczył Piotr Wasilewski. Kolejny sukces był udziałem Tadeusza Hrynaszkiewicza – 2 miejsce w kategorii Super Master. Po zaciętym finiszu Tadeuszowi do zwycięstwa zabrakło kilka …. milimetrów. Przegrał o 2 tysięczne sekundy. Grono medalistów uzupełnia nasz najstarszy zawodnik Dariusz Klin – 2 miejsce w kategorii Super Weteran. W klasyfikacji drużynowej ekipa MTB Suwałki sklasyfikowana została na 5 pozycji.

Poziom zawodów w Puńsku był wysoki. Bliskość granicy sprawiła, że na zawody przybyło wielu kolarzy z Litwy podnosząc poziom rywalizacji. Zwycięzca dystansu Maraton Sarunas Pacevicius z Kowna pokonał dystans 74 km w czasie 2 godziny i 17 minut, co daje przeciętną prędkość jazdy ponad 32 km/h. Do poziomu sportowego dopasowali się organizatorzy. Impreza zebrała wiele pozytywnych opinii. Jedną z atrakcji był pokaz akrobatyki rowerowej Krystiana Herby w ramach promocji Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo .
Sportowe zakończenie wakacji wypadło dla naszych zawodniczek i zawodników bardzo udanie. Do długiej już listy medali z zawodów o randze mistrzowskiej dopisaliśmy kolejne. Do końca sezonu maratonów rowerowych pozostały nam jeszcze 3 imprezy, na których będziemy starali się powalczyć o jak najwyższe lokaty. Za dwa tygodnie czeka nas start na jednej z najtrudniejszych tras na Podlasiu w Supraślu.