Maratony Kresowe po kilku latach nieobecności powróciły na Suwalszczyznę. W niedzielę 10 września w Ośrodku Wypoczynkowo-Żeglarskim OSiR Suwałki w Starym Folwarku stawiło się ponad 400 zawodniczek i zawodników reprezentujących kluby kolarskie z Polski, Litwy i Białorusi. Przedostatnia w tym sezonie odsłona cyklu Maratonów Kresowych nosiła nazwę „Pogodne Suwałki”. Pogoda dostosowała się znakomicie do nazwy i zachęciła wielu amatorów jazdy na rowerze do wypróbowania swych sił i umiejętności technicznych na wyjątkowej trasie przebiegającej szlakami turystycznymi Wigierskiego Parku Narodowego. Trasę wyznaczyli trenujący tu na co dzień zawodnicy Klubu Rowerowego MTB Suwałki. Zebrała ona same pozytywne opinie. Nie zabrakło na niej najdłuższych i najbardziej stromych podjazdów WPN. Zawodnicy mogli zmierzyć się z jednym spośród 3 dystansów:
Author Mini Maraton – długość 4,3 km – wzniesienie terenu 67 metrów (dla dzieci do 12 roku życia)
Półmaraton – długość 34 km – wzniesienie terenu 455 metrów
Maraton – długość 61 km – wzniesienie terenu 910 metrów.
Suma wzniesień świadczy o tym jak bardzo pofałdowany był profil trasy, który każdy mógł zmierzyć siłą własnych nóg. W nagrodę tuż przed metą zawodnicy mijali wieżę widokową w Starym Folwarku i przez chwilę mogli zachwycić się bajeczną panoramą jeziora Wigry wraz z widokiem na Klasztor Kamedułów. Potem już tylko bardzo szybki zjazd do mety i już można było odpoczywać nad brzegiem Wigier.
Na wszystkich dystansach swych startowali zawodnicy reprezentujący Klub Rowerowy MTB Suwałki notując bardzo dobre wyniki.
Na dystansie Maraton 2 miejsce w kategorii Mężczyźni M6 wywalczył Sylwester Szymański.
W Półmaratonie 2 stopniu podium w kategorii Kobiety K5 rywalizację ukończyła Anna Taraszkiewicz.
Na tym samym dystansie również 2 był startujacy w kategorii Mężczyźni M6 Andrzej Bąkała.
Trzecie miejsce w kategorii Młodziczka na dystansie Mini zajęła Lena Szostak
Organizatorzy przeprowadzili też klasyfikację Mistrzostw Suwalszczyzny w XCM (maratonach MTB), w której wszystkie miejsca na podium zajęli zawodnicy naszego Klubu.
1 miejsce – Dariusz Tasior
2 miejsce – Mateusz Przekop
3 miejsce – Maciej Ewko  
Poniżej pełna lista wyników pozostałych naszych reprezentantów:
Mikołaj Szeliga – 4 miejsce w kategorii Żak (dystans Mini)
Zuzanna Andruczyk – 4 miejsce w kategorii Kobiety Sport
Krzysztof Stankiewicz – 5 miejsce w kategorii Mężczyźni M5
Tadeusz Hrynaszkiewicz – 6 miejsce w kategorii Mężczyźni M5
Jakub Jeromin – 5 miejsce w kategorii Junior
Patryk Wierzbiło – 8 miejsce w kategorii Junior
Mateusz Wasilewski  – 9 miejsce w kategorii Junior
Michał Burba – 15 miejsce w kategorii Mężczyźni M2
Antoni Wincza – 15 miejsce w kategorii Mężczyźni M5
Stanisław Kamiński – 18 miejsce w kategorii Mężczyźni M5
Jakub Budziński – 10 miejsce w kategorii Junior Młodszy
Maciej Marcinkowski – 39 miejsce w kategorii Mężczyźni M4
Grzegorz Ślinko – 43 miejsce w kategorii Mężczyźni M4
Eugeniusz Wawrzyn – 7 miejsce w kategorii Mężczyźni M7
Dariusz Klin – 8 miejsce w kategorii Mężczyźni M7
Krzysztof Wilczyński – 47 miejsce w kategorii Mężczyźni M4
Poziom sportowy maratonu „Pogodne Suwałki” podnieśli zawodnicy z Litwy startujący na dystansie Maraton. W pierwszej piętnastce klasyfikacji Open znalazło się ich aż dziewięciu . Zajęli wszystkie miejsca na podium, a o ich poziomie przygotowania świadczy czas zwycięzcy, który 61 km trasy pokonał w 2 godz. i 10 minut (średnia prędkość ponad 28 km/h).
Nas szczególnie cieszy postawa naszych młodych zawodników, którzy w ciągu dwóch ostatnich sezonów zasilili szeregi MTB Suwałki. Notują oni stały progres wyników i coraz śmielej zaglądają do pierwszego sektora startowego. Stąd już tylko krok do podium, o które na Maratonach Kresowych trzeba naprawdę ostro walczyć.
Po zawodach dziesiątki samochodów z umocowanymi rowerami opuszczały Stary Folwark. Impreza była bardzo udana i organizator może z pewnością zapisać ją po stronie sukcesów. Świadczą o tym uśmiechnięte twarze uczestników, jak i powtarzające się pytania o kolejną edycję w przyszłym roku. Z pewnością większość chętnie tu powróci by raz jeszcze przeżyć wyjątkowe chwile w bajecznej scenerii.
Do zobaczenia.
Tekst: Dariusz Tasior
Foto: Janusz Taraszkiewicz