W sobotnie popołudnie 9 września Alberto Contador po raz ostatni wpisywał się w historię światowego kolarstwa wygrywając etap hiszpańskiej Vuelta a Espana. W tym samym czasie kolarze z naszego regionu mieli okazję zdobyć sławną Górą Jesionową. Na narciarskich stokach WOSIR Szelment odbył się „Kolarski Desant na Jesionową Górę”. Wyznaczone zostały dwie trasy o długości 1,5 km (dedykowana dla najmłodszych do 14 lat), oraz trasa o długości 3 km dla pozostałych zawodniczek i zawodników. Przewyższenie na dłuższej z tras wynosiło ponad 150 metrów, a kolarze musieli dwukrotnie wspiąć się na sam szczyt. Opady deszczu, które w ostatnim czasie przeszły przez Suwalszczyznę, miały znaczny wpływ na podwyższenie poziomu trudności trasy. Było mokro i ślisko, a błoto oblepiało opony skutecznie utrudniając zarówno podjazdy jak i hamowanie na zjazdach. Mimo tego wszystkie zawodniczki i zawodnicy bezpiecznie dotarli do mety, radząc sobie między innymi z najbardziej stromym zjazdem tzw. „Wąwozem Narciarskim”.

Do zawodów zgłosili się zawodnicy z klubów kolarskich z Białegostoku, Łomży, Kętrzyna, a także z Rosji i Litwy. Oczywiście szeroki skład wystawił też Klub Rowerowy MTB Suwałki. Nasi zawodnicy zwyciężyli w 7  kategoriach wiekowych:

Dystans 1,5 km

Lena Szostak – w kategoria Młodziczka

Mikołaj Szeliga – w kategoria Żak

Dystans 3 km

Klaudia Ostrowska – kategoria Kobiety Open

Dariusz Tasior – kategoria Master

Mateusz Wasilewski – kategoria Junior

Sylwester Szymański – kategoria Super Master

Jakub Wasilewski – kategoria Junior Młodszy

 

Na drugim stopniu podium rywalizację zakończyli:

Mateusz Przekop – kategoria Elita

Jakub Budziński – kategoria Junior Młodszy

 

Trzecie miejsca zajęli:

Małgorzata Walendzewicz – kategoria Kobiety Open

Jakub Jeromin – kategoria Junior

Oto miejsca pozostałych naszych reprezentantów:

Stanisław Kamiński – 4 miejsce w kategorii Super Master

Maciej Marcinkowski – 5 miejsce w kategorii Master

Eugeniusz Wawrzyn – 5 miejsce w kategorii Super Master

Rafał Szerakowski – 6 miejsce w kategorii Master

W zawodach udział brali także młodzi adepci kolarstwa z Suwalskiej Szkółki Kolarskiej.

Na  miejscu można było skorzystać z profesjonalnego doradztwa i sprzęt rowerowego z suwalskiego sklepu „Góra Rowerska”, który również ufundował nagrody i bony zakupowe.

Przy zabezpieczeniu trasy zawodów pomagali harcerze z 13 SDH „Extrema” im. Szarych Szeregów.

Wydarzenie było realizowane przez Klub Rowerowy MTB Suwałki i Suwalską Organizację Turystyczną w ramach „Pikniku Rowerowego w Suwalsko-Augustowskim Królestwie Rowerowym Green Velo” jako zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego i Powiatu Suwalskiego, przy wsparciu Gminy Jeleniewo i Gminy Szypliszki. Partnerem realizacyjnym jest WOSIR Szelment Sp. z o.o.

Wyniki DESANT NA JESIONOWĄ GÓRĘ 2017

Tekst: Dariusz Tasior
Foto: Leszek Żebrowski