Autor: Piotr Wasilewski

Prawdziwym wyzwaniem na drodze dwudziestu kolarzy z klubu MTB Suwałki były weekendowe zawody w Chełmie (woj. lubelskie), które odbyły się w dniach 30-31.07.2016r. . To już dziewiąty i dziesiąty start z cyklu Maratonów Kresowych w tym sezonie.
W sobotę zawodnicy mieli do pokonania trudną technicznie 14-kilometrową trasę. Wyścig miał rangę Mistrzostw Polski Amatorów XCT (jazda indywidualna na czas MTB) , choć w zawodach wzięło udział wielu zawodowców, m.in. Wicemistrzyni Litwy Sylvija Latozaite, Wicemistrzyni Świata Magdalena Sadłecka czy Mistrz Litwy Sarunas Pacevicius. Jednak suwalscy zawodnicy nie odpuszczali najlepszym. Na leśnej, błotnistej trasie o solidnej dawce przewyższeń ze stromymi, wąskimi podjazdami oraz szybkimi, wyprofilowanymi i długimi zjazdami suwalscy klubowicze zdobyli trzy medale, każdy innego koloru. Anna Taraszkiewicz zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w kategorii Kobiety K50. Zenon Malinowski został Wicemistrzem Polski w kategorii Master M60, a Andrzej Bąkała zajął 3. miejsce w kat. Master M60. Pozostali zawodnicy zajmowali miejsca w pierwszych dziesiątkach swoich klasyfikacji. Startowało 270 zawodników, a nagrodę najstarszego spośród nich otrzymał kolarz MTB Suwałki niezawodny Dariusz Klin.
Po sobotnich zawodach Suwalczanom jeszcze było mało! Następnego dnia odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego, w których wystartowało 322 zawodników, w tym również nasi klubowicze. Na 30-kilometrowej trasie, gdzie nie było miejsca na odpoczynek po płaskim terenie, przy temperaturze sięgającej ponad 35oC kolarze wywalczyli bardzo dobre lokaty. Potwierdza to przede wszystkim 3. miejsce w klasyfikacji drużynowej dla MTB Suwałki. Klaudia Ostrowska zajęła 2. miejsce OPEN i była bezkonkurencyjna w swojej kategorii (Kobiety Fit K3)pokonując wszystkie rywalki. Na podium ponownie stanął Zenon Malinowski, tym razem zwyciężając kategorię MK Weteran. Dariusz Klin ponownie otrzymał medal najstarszego zawodnika, bezapelacyjnie wygrywając kategorię Super Weteran. To godne podziwu osiągnięcia! Trzecie miejsce w kategorii Orlik zajął obiecujący Damian Chorzewski, a w kategorii Junior również trzeci był Piotr Wasilewski, wspierany przez AQUAEL. Pozostali zawodnicy również przyczynili się do sukcesu w klasyfikacji drużynowej. Dzięki zaangażowania każdego członka drużyny MTB Suwałki walczy o 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych. Jest to wspaniała reklama naszego miasta na terenie całej, nie tylko sportowej Polski. Ten fakt został doceniony przez Miasto Suwałki, które wsparło wyjazd klubu. Dziękujemy!
Kolejna okazja do ścigania, zaciętej walki, a jednocześnie wspaniałej zabawy już w najbliższą niedzielę, 7. sierpnia, w Sejnach. Każdy może pokibicować lub wystartować i zobaczyć zawodników w walce. Zapewniamy, że nikt nie będzie się nudził. Starty głównych dystansów od godz. 11.40. Miejsce to agroturystyka „Na Stawach”. Serdecznie zapraszamy!