5 i 6 lipca w Siennicy Różanej oraz Chełmie odbyły się dwa kolejne etapy z cyklu Maratony Kresowe 2014. Na dalekiej Lubelszczyźnie wystartowała 20 osobowa reprezentacja Klubu Rowerowego MTB Suwałki. Trasy na jakich przyszło nam się ścigać były przepiękne, a zarazem bardzo wymagające. Dużym utrudnieniem był też 30 stopniowy upał, od którego odpocząć można było jedynie na odcinkach leśnych. Po wjechaniu do lasu przenosiliśmy się w bajkowy świat pełen dolin, głębokich wąwozów, wąskich, krętych ścieżek wijących się wśród starych jesionów i buków. Organizatorzy postarali się by na trasach nie zabrakło niczego co kochają kolarze górscy. Nawet dzieci na Minimaratonie miały do pokonania długie podjazdy po kamieniach, błocie i piachu oraz szybkie techniczne zjazdy. Na tym dystansie reprezentowali nas bracia Michał i Maciek Tasior. Michał startujący w kategorii Żak spisał się znakomicie notując najlepsze wyniki w życiu. Wygrał Minimaraton w Siennicy Różanej w kategorii Open a zarazem swą kategorię wiekową, zaś w Chełmie był 2 w Open ponownie wygrywając w kategorii Żak. W klasyfikacji „Krasne Pagóry” na którą składały się wyniki z obu zawodów również był bezkonkurencyjny. Jego młodszy brat Maciek Tasior dwukrotnie zajął 7 miejsce w kategorii Dzieci. Nasz najmłodszy ośmioletni zawodnik zanotował największe zdobycze punktowe w tym sezonie i zebrał kolejne cenne doświadczenia.
Trasa dystansu Półmaraton tak w Siennicy Różanej jak i w Chełmie charakteryzowały się wyjątkowo dużą różnicą poziomów. Obie liczyły po 33 km i miały ponad 500 metrów przewyższenia. Najlepiej z trudami dwudniowej rywalizacji poradziła sobie Barbara Paszkowska. Basia aż 6 razy stawała na podium, w tym aż 4 razy na najwyższym jego stopniu. W swej kategorii wiekowej Kobiety Sport nie miało sobie równych, zaś w klasyfikacji Kobiety Open zajęła 1 i 2 miejsce. Zuzanna Andruczyk wygrała oba Półmaratony w kategorii Kobiety Junior i zwyciężyła w klasyfikacji „Krasne Pagóry”. W klasyfikacji Kobiety Open w Chełmie była 6. Trzykrotnie na drugim stopniu podium stawała Klaudia Ostrowska zajmując 2 lokaty w kategorii Kobiety Fit. W klasyfikacji OPEN była dwukrotnie 4. Klaudia dopiero zaczyna przygodę z maratonami rowerowymi, jednak wyniki jakie osiąga są imponujące. Medalowe zdobycze naszej piękniejszej połowy drużyny uzupełniła Iwona Tasior dwoma brązowymi medalami wywalczonymi w kategorii Kobiety Fit. W męskiej rywalizacji również odnieśliśmy sporo sukcesów. Eugeniusz Wawrzyn wywalczył 2 srebrne i 1 brązowy medal w kategorii MK Weteran. W tej samej kategorii Dariusz Klin zdobył 1 srebrny i 2 brązowe medale. Dwa razy na najniższym stopniu podium stawał też Dariusz Tasior rywalizujący w kategorii Master. Największa niespodziankę sprawił nasz junior Krzysztof Żebrowski. Krzysiek po raz pierwszy w życiu stanął na podium Maratonów Kresowych zajmując 3 miejsce w swej kategorii. Był to radosny i wzruszający moment dla całej naszej drużyny. Podziwialiśmy zaangażowanie i ciężką pracę naszego młodego kolarza przez ostatnie dwa lata. Krzysiek pokonywał krok po kroku swe słabości stale dążąc do celu jakim było podium na Maratonach Kresowych. W Chełmie mu się to udało. Spełniło się jego marzenie. Gratulujemy !
Na najdłuższym dystansem pełnego maratonu zmierzył się Michał Jedynasty. Nasz młody kolarz startujący w kategorii Orlik zajął 4 i 6 miejsce. W ciągu dwu dni rywalizacji Michał pokonał ponad 120 km z przewyższeniem 2000 metrów. Takie wyzwania podejmują tylko najsilniejsi kolarze.
Podsumowując z wyprawy na Lubelszczyznę wróciliśmy do Suwałk z 10 złotymi, 8 srebrnymi i 8 brązowymi medalami. Znakomite wyniki indywidualne przełożyły się na zwycięstwo w Chełmie oraz 2 miejsce w Siennicy Różanej w klasyfikacji drużynowej dystansu Półmaraton. W zawodach na Lubelszczyźnie wzięło udział wielu dobrych zawodników z Lublina, Chełma, Puław a nawet Bydgoszczy. Nie zabrakło też silnych ekip z Białegostoku. W konfrontacji z nimi wypadliśmy naprawdę nieźle. Zawodniczki i zawodnicy z Suwałk byli nader często wywoływani na podium.
Wyjazd na Lubelszczyznę wszystkim dostarczył wiele wrażeń. Nie zabrakło niczego co jest nam tak bliskie. Były upadki, kontuzje, zgubione trasy, niekończące się podjazdy, szybkie, niebezpieczne zjazdy. Było też wiele, wiele sukcesów. Małych i dużych. Są zawody, które zapadają w pamięci na długo. Ten wyjazd był naprawdę wyjątkowy. Oprócz strony czysto sportowej mieliśmy okazje spędzić w swoim towarzystwie 3 dni. Noclegi w starych dziewiętnastowiecznych zabudowaniach dworu i młyna nastrajały do wieczornych rozmów nasyconych wspomnieniami z poprzednich sezonów. Za rok postaramy się znów tam wrócić by rywalizować w bajkowej scenerii najpiękniejszych zakątków Lubelszczyzny.
Komentarzem do naszej wyprawy niech będą słowa miejscowego kolarza, który widząc napis SUWAŁKI na naszych koszulkach stwierdził, ze nieźli z nas wariaci skoro przyjechaliśmy do Chełma aż z Suwałk. Jedno możemy stwierdzić na pewno. BYŁO WARTO !!!