W dniach 19-20-21 lipca 2019r odbyły się Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim MTB XCO/XCR 2019 w Mrągowie.

Miejscem zmagań czołowych zawodników z całej Polski było miasteczko Mrongoville Family Town. W malowniczej i barwnej scenerii niczym z dzikiego zachodu, westernowe miasteczko gościło w tych dniach wszystkich tych którym bliskie jest kolarstwo górskie.

Zawody odbywały się na rundzie 4,4km specjalnie przygotowanej trasy o charakterze cross country ze stromymi krótkimi podjazdami i karkołomnymi zjazdami przeplatanymi  krętymi i szybkimi singletrackami  oraz przeszkodami takimi jak rockgarden czy poprzecznie ułożone belki na zjeździe w lesie. Chyba nie było nikogo kto by nie mówił o dużym drewnianym dropie, który przyprawiał swoim widokiem o zawrót głowy. Dało się o nim słyszeć nie tylko wśród kibiców, ale też wśród startujących zawodników.                                                                                                                                                                           Cała wytyczona przez organizatora trasa była wzorowo oznakowana i zabezpieczona.

W tych oto jakże ważnych zawodach, drugi już raz w historii Drużyny wystartowało, aż czterech zawodników Klubu Rowerowego MTB Suwałki. Cieszy fakt, że liczba startujących zawodników w zawodach tak dużej rangi jak Mistrzostwa Polski z roku na rok wzrasta.

Najmłodszy zawodnik Mikołaj Szeliga wystartował w sobotę (20.07) w wyścigu Młodzików o Puchar Prezesa PZKOL. Nasz młody świetnie zapowiadający się zawodnik doskonale poradził sobie z wymagającą trasą Mistrzostw zajmując dobre 32 miejsce. Wszyscy mu kibicujemy i życzymy coraz większych sukcesów!

W niedzielę (21.07) w wyścigu Juniorów wystartowali nasi dwaj zawodnicy: Kuba Budziński i Przemek Kopko. Obaj mocno starali się utrzymać koła kolegom z innych Klubów, płynnie pokonywali wszystkie przeszkody aż do momentu kiedy to Przemek zerwał łańcuch, a Kubie pękła szprycha która rozszczelniła oponę. Pech to pech… Cóż tak bywa. Brawa za walkę Chłopaki!

W ostatnim i najważniejszym wyścigu Mężczyzn Open (Elita/U23) wystartował nasz nieco starszy zawodnik Krzysztof Żebrowski. Od początku startu tempo wyścigu było zdecydowanie najszybsze spośród wszystkich rozegranych na tych Mistrzostwach. Pierwsze okrążenie było pokonywane zabójczym tempem w tumanach kurzu. Tutaj liczyło się kto jak najszybciej wbije się do czołówki. Kolejne rundy były już rozciągnięte i zawodnicy jechali prawie kolejno  i  każdy z nich próbował zbliżyć się do prowadzących wyciskając z siebie ogromne ilości siły i potu. Pierwszy zawodnik dyktował tempo i wyznaczał najszybszy czas. Wyścig ten na prawie całej trasie zgromadził największą ilość kibiców i tutaj mocno dawało się odczuć rangę tych zawodów. Krzysztof walczył o jak najlepsze miejsce do końca i szczęśliwie ukończył wyścig na 34 pozycji Open mężczyzn i 22 w kat. U23. Gratulacje Krzysztof!

Takie wyścigi odbywają się raz w roku i są najważniejszymi zawodami w Polsce, tutaj co roku wszyscy walczą o tytuł Mistrza Polski i każdy marzy o tym by założyć koszulkę z Orłem na piersi.

Może kiedyś będzie nim ktoś  z Klubu MTB SuwałkI? Kto wie.. Kto wie..

Tekst: Mirosława Żebrowska

 Foto: Leszek Żebrowski