Autor: Piotr Wasilewski

Długi weekend dla suwalskich kolarzy oznacza najczęściej wyścigi. Tak było również tym razem. Jednak od 13. do 15. sierpnia doszło do nietypowej sytuacji. Klubowicze podzielili się na dwie grupy. Jedni startowali w  licznie obleganych zawodach etapowych z cyklu Mazovia MTB Marathon o nazwie „Gwiazda Północy” w Ełku, Prostkach i Sypitkach, a inni brali udział w kameralnym, lecz silnie obsadzonym wyścigu MTB Mazury w Gizewie. Na dwóch krańcach Mazur jednocześnie głośno więc zrobiło się o MTB Suwałki.

„Mazovia” to jeden z najbardziej znanych wyścigów MTB w Polsce, organizowany przez byłego znakomitego kolarza, zwycięzcę Tour de Pologne z 2003 roku Cezarego Zamanę. Do walki wśród ponad 400 kolarzy na technicznej, aczkolwiek płaskiej jak dla suwalczan trasie przystąpiło w sumie 4 zawodników reprezentujących zespół z Suwałk. Małgorzata Walendzewicz codziennie stawała na podium, zdobywając kolejno w Kategorii FIT K4 brązowy, srebrny i złoty medal. W klasyfikacji generalnej pięła się sukcesywnie w górę i uplasowała się na znakomitym 2. miejscu. Jedyny przedstawiciel MTB Suwałki na dystansie Mega (50-60km) Zenon Malinowski-wicemistrz Polski w MTB XCT z Chełma w silnie obsadzonej kategorii MM5 zdobył dobre 5. miejsce. Zenon z pewnością zająłby lepszą pozycję, gdyby nie awaria sprzętu na 2. etapie w Prostkach. Piotr Wasilewski uczestniczył w drugim etapie Gwiazdy Północy, zajmując na dystansie Fit 3. miejsce w mocnej kategorii FM0, w której zwyciężył triumfator całego wyścigu. Uczeń I LO w Suwałkach wspierany przez AQUAEL mógł zająć wyższą lokatę, gdyby nie startował z wolniejszego 3. sektora, gdyż był to jego pierwszy start w Mazovii. Całą „Gwiazdę” ukończył Jakub Jeronim. Szesnastoletni zawodnik dopiero rozpoczyna swoją przygodę z kolarstwem.  Szybko zdobywa doświadczenie, na każdych zawodach poprawiając swoje rekordy życiowe. Z nadzieją patrzymy więc w przyszłość!

W piatym wyścigu z cyklu MTB Mazury w Gizewie zawodnicy MTB Suwałki również zdobyli wysokie lokaty. W szczególności klubowiczki były bezkonkurencyjne. Anna Pietkiewicz wygrała klasyfikację OPEN oraz swoją kategorię na dystansie Hobby (32km). Ania pokazała w czasie wyścigu plecy niejednemu zawodnikowi płci przeciwnej. Śladem Anny podążyła Mirosława Żebrowska zajmując wysokie 2. miejsce OPEN wśród kobiet, zwyciężając swoją kategorię. To bardzo dobry występ tych zawodniczek na urozmaiconej trasie, na której do zdobycia była premia górska burmistrza Reszla oraz premia lotna. Trzeci zawodnik MTB Suwałki Krzysztof Żebrowski nie miał jednak tyle szczęścia i z powodów zdrowotnych nie mógł dojechać do mety.

O Suwałkach usłyszało więc wiele osób na dwóch zakątkach Mazur. Gdy zawodnicy z Suwałk stawali na podium, zawsze wzmagały się oklaski i wyrazy podziwu. Wielu kibiców i kolarzy zauważało, że skoro suwalczanie zajmują tak wysokie lokaty na wyścigach, muszą mieć fantastyczne tereny do trenowania. W ten sposób wielu z nich przyjeżdża na Suwalszczyznę, aby tutaj potrenować i podziwiać okolice. To wspaniała promocja turystyczna dla Suwałk. Kolejne zawody z cyklu Maratonów Kresowych w Supraślu  już w najbliższą niedzielę.