W sobotę 30 września zakończył się cykl wyścigów rowerowych Maratony Kresowe, a w niedzielę 1 października 2017 r. to koniec cyklu Mazury MTB.  W obu cyklach rywalizowali kolarze z Klubu Rowerowego MTB Suwałki.  Sezon 2017 był dla niektórych zawodników bardzo pracowity, gdyż brali udział zarówno w jednym, jak i w drugim cyklu i zdobyli punkty do klasyfikacji generalnej. A teraz czas na podsumowanie.

Ostatnie zawody z cyklu Maratony Kresowe odbyły się w Supraślu. Supraśl ma już ugruntowaną renomę na mapie MTB nie tylko Podlasia, ale i Polski. Na podstawie projektu twórców Maratonów Kresowych został oznakowany sportowy szlak rowerowy MTB, na którym mogą trenować kolarze MTB.

W Supraślu Klub MTB Suwałki reprezentowało 12 zawodników, a pięcioro z nich znalazło się na podium. Byli to:

1. Sylwester Szymański – III miejsce w kat. Mężczyźni M6

W klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych w sezonie 2017 najwyższe lokaty zajęli:

Dystans Maraton:

Kolarze startujący w cyklu wyścigów rowerowych Mazury MTB zakończyli sezon 2017 w Mrągowie. 10ty – finałowy  „Wyścig o niedźwiedzią łapę” na długo zostanie w pamięci biorących w nim udział. Najtrudniejsza trasa w sezonie celowo pozostawiona przez organizatora na zakończenie to kwintesencja kolarstwa górskiego!

Jedna runda to 19,5 km oraz aż 500 m przewyższeń. Dystans półmaraton jechał dwie pętle, natomiast dystans hobby jedną. Początek to kręte ścieżki nad jeziorem Czos, następnie kolarze wspinali się na Górę Czterech Wiatrów gdzie nachylenie wielu z nich zmusiło do zejścia z roweru i wycisnęło siódme poty. Następnie Bike Park Poręby czyli ciasne, techniczne zakręty, korzenie, uskoki, rockgarden oraz nadal wiele górek do pokonania. Kolej na pagórki na Pojezierzu Mrągowskim pomiędzy jeziorami Czos i Juksty. Trasa bardzo dynamiczna wręcz ciężko znaleźć chwilę na złapanie oddechu.

Na dystansie półmaraton Klub Rowerowy MTB Suwałki reprezentowała jedna osoba.
Jest nią Anna Pietkiewicz, która zajęła 2 miejsce open wśród kobiet i 1 w kategorii wiekowej.

Dystans hobby to:

1. Małgorzata Walendzewicz – 3 miejsce open i 2 w swojej kategorii,
  2. Mirosława Żebrowska – 3 w swojej kategorii,
  3. Andrzej Bąkała – 2 w swojej kategorii,
  4. Sylwester Szymański – 2 w swojej kategorii,
  5. Tomasz Modzolewski – 16 w swojej kategorii.

Większość zawodników musiała ukończyć wyścig żeby liczyć się do klasyfikacji generalnej całego cyklu. W walce o podium liczył się każdy punkt tak więc suwalczanie na trasie dali  z siebie naprawdę wszystko. W „Wyścigu o niedźwiedzią łapę” stanęli na podium aż 7 razy. Wielki brawa!

Klasyfikacja generalna (6 ukończonych wyścigów) cyklu rowerowego Mazury MTB przedstawia się następująco:

Dystans półmaraton:

1. Klaudia Ostrowska wygrała klasyfikację kobiet, zdeklasowała Ona wszystkie startujące panie. Zajęła 1 miejsce open oraz 1 miejsce w klasyfikacji wiekowej.
  2. Anna Pietkiewicz zajęła 3 miejsce open tracąc 8 punktów do 2 miejsca. Kategorię wiekową zakończyła na 2 pozycji.
  3. Sylwester Szymański zajął 28 miejsce open oraz 4 miejsce w kategorii.

Pozostali reprezentanci, którzy nie ukończyli 6 wyścigów:

1. Antoni Wincza 51 open oraz 8 w kategorii, ukończył 5 wyścigów,
  2. Jarosław Perkowski 108 open oraz 27 w kategorii, ukończył 2 wyścigi,
  3. Jakub Jeromin 164 open oraz 10 w kategorii, ukończył 1 wyścig.