Maj to miesiąc w którym sezon kolarski nabiera tempa. Każdy kolejny weekend daje możliwość wystartowania w różnych wyścigach w całej Polsce. Dla Klubu Rowerowego MTB Suwałki i Suwalskiej Szkółki Kolarskiej trzeci majowy weekend był bardzo intensywny. W sobotę 20 maja Suwalska Szkółka Kolarska w licznym 21 osobowym składzie wzięła udział Suwałki Bike Challenge. Zawodach na Bike Parku organizowanych przez Osir Suwałki. Jazda na czas po pumptracku była dla dzieci nowym doświadczeniem i świetnym uzupełnieniem typowych treningów kolarskich. Dla Franciszka Śniegowskiego zakończyła się też sukcesem. Franek w kategorii 11-13 lat wywalczył 3 miejsce.

W niedzielę 21 maja Augustów był gospodarzem czwartej edycji Maratonów Kresowych 2023. Start i meta wyścigu zlokalizowana została na polu namiotowym nad jeziorem Studzienicznym. Cała trasa przebiegała przez Puszczę Augustowską. Organizatorzy wytyczyli pętlę o długości 18,3 km. Startujący na dystansie Fit pokonywali ją jednokrotnie, dystans Półmaraton miał do przejechania 2 pętle, zaś dystans Maraton trzy. Jak zwykle były też dystanse dla najmłodszych. Dzieci w wieku od 2 do 6 lat mogły spróbować swych sił na dystansie Mikro (200 metrów), zaś ci trochę starsi w wieku od 7 do 12 lat na dystansie Mini (6,1 km). W Studzienicznej MTB Suwałki miał swych przedstawicieli na wszystkich dystansach. Połączona reprezentacja klubu i szkółki kolarskiej liczyła 8 zawodniczek i 30 zawodników i nie dość że była najliczniejsza, to jeszcze wywalczyła łącznie najwięcej bo aż 17 medali.

Dystans Maraton – 55 km

Mikołaj Szeliga – 3 miejsce Open, oraz 2 miejsce w kategorii M16-29. Mikołaj dzień wcześniej startował w Pucharze Polski w Jeleniej Górze gdzie zajął wysokie 11 miejsce. Po nocnej podróży ze znakomitym skutkiem zmierzył się jeszcze z trasą Maratonu w Studzienicznej.

Dystans Mini – 6 km

• Tyszkiewicz Adam – 3 miejsce w kategorii M9 – Największa niespodzianka. Zaledwie ośmioletni zawodnik Suwalskiej Szkółki Kolarskiej w swym debiutanckim starcie spisał się znakomicie meldując się od razu na podium.

Dystans Mikro – 200 metrów

Robert Chmielewski – 1 miejsce w kategorii 5-6 lat. Pięcioletni Robert nie może się doczekać kiedy pójdzie do szkoły i będzie mógł dołączyć do Suwalskiej Szkółki Kolarskiej. Bierze już udział w zawodach i jego wyniki jednoznacznie wskazują, że ma predyspozycje by zostać w przyszłości kolarzem.

Mamy też swoją reprezentantkę w biegach rozgrywanych przed rywalizacją kolarską. Maria Czokajło najpierw przebiegła 6 km, by następnie wystartować w wyścigu kolarskim na dystansie 37 km. Nasza reprezentantka zajęła 2miejsce zarówno w biegu jak i w łącznej klasyfikacji obu konkurencji Dual.

Dwa intensywne dni przyniosły dla nas wiele sukcesów. Kolarstwo to piękny, ale i trudny sport. Wymaga ciągłej pracy nad sobą, przygotowania wytrzymałościowego, siłowego, szybkościowego. Trzeba też mieć w tym sporcie trochę szczęścia. Tym razem zabrakło go jednemu z naszych młodzików. Wiktor Jacewicz finiszował na dystansie Fit po pierwszą wygraną w życiu. Niestety został zepchnięty przez dorosłego zawodnika i przy prędkości ponad 40 km/h wpadł w barierki. Z trasy zabrała go karetka. Na szczęście okazało się nie odniósł poważnych obrażeń i już planuje start w kolejnym wyścigu. A na następne zawody Maratony Kresowe przenoszą się na Litwę gdzie gospodarzem będzie Niemenczyn.

Tekst: Dariusz Tasior