W ostatni weekend sierpnia w Supraślu odbyły się dwie imprezy kolarskie. W sobotę 27 sierpnia Memoriał im. Wiesława Grabka w MTB XC. Zawody w formule olimpijskiej XC upamiętniały zmarłego rok temu trenera i działacza klubu UKS Wygoda Białystok. Organizatorzy przygotowali wymagającą trasę wykorzystującą okoliczne wzniesienia, w którą wkomponowali kilka zbudowanych przeszkód. W zawodach uczestniczyła sześcioosobowa reprezentacja Klubu Rowerowego MTB Suwałki.

• Zofia Rowińska – 1 miejsce w kategorii Juniorka
  • Mikołaj Szeliga – 1 miejsce w kategorii Junior
  • Cezary Bąkała – 8 miejsce w kategorii Żak
  • Filip Chmielewski – 7 miejsce w kategorii Młodzik
  • Brajan Bogdan – 12 miejsce w kategorii Młodzik
  • Dariusz Tasior – 5 miejsce w kategorii Amator +18

W niedzielę 28 sierpnia ponad 300 osób przystąpiło do rywalizacji w dziesiątej odsłonie Maratonów Kresowych 2022. Jak zwykle trasa wytyczona wokół Supraśla była najtrudniejszą w całym sezonie. Góry Krzemienne osłonięte Puszczą Knyszyńską skrywają wiele trudnych podjazdów. Organizatorzy wykorzystali te najdłuższe i najbardziej strome. Suma przewyższeń na 34-kilometrowej trasie dystansu Półmaraton wynosiła prawie 500 metrów.
Wszyscy którzy pokonali takie trudności przy 30 stopniowym upale, mogli poczuć się jak zwycięzcy. „Etap prawdy” przyniósł kolejne sukcesy dla Klubu Rowerowego MTB Suwałki.
Swą dominację potwierdził Mikołaj Szeliga. Nasz junior przyjechał samotnie na metę z ponad 3-minutową przewagą. Wygrał klasyfikację Open oraz Junior, udowadniając po raz kolejny, że w tym sezonie jest poza zasięgiem rywali. Zofia Rowińska również wywalczyła 2 medale. Tym razem srebrne. Zajęła 2 miejsce Open, a zarazem 2 miejsce w kategorii Juniorka. Złote medale zawisły także na szyjach Eweliny Gościńskiej – 1 miejsce w kategorii Kobiety 30-39 lat oraz Małgorzaty Walendzewicz – 1 miejsce w kategorii Kobiety Hobby dystans FIT.

Nasi najmłodsi zawodnicy na dystansie FIT poszli w ślady starszych koleżanek i kolegów i wygrali klasyfikację drużynową. Indywidualnie wszyscy zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce:

• Filip Chmielewski – 5 miejsce w kategorii Młodzik
  • Krystian Prawdzik – 8 miejsce w kategorii Młodzik
  • Brajan Bogdan – 9 miejsce w kategorii Młodzik

Dwa upalne dni, dwie trudne trasy. Maksymalny wysiłek, ból w mięśniach, litry potu, piasek w ustach. Takie jest kolarstwo, sport niezwykle wymagający, ale też piękny. Prosty, a zarazem niezwykle złożony. Każdego obdziela wyjątkowymi chwilami pełnymi wyjątkowych wrażeń i ogromnej satysfakcji.
We wrześniu Maratony Kresowe zagoszczą w województwie warmińsko-mazurskim. 11 września wystartujemy w Olecku. Zapraszamy wszystkich sympatyków kolarstwa do udziału oraz kibicowania.

Tekst: Dariusz Tasior