Puchar Polski w Kolarstwie Górskim XCO zainaugurował nowy sezon 23 kwietnia w Ogrodniczkach koło Białegostoku. Na specjalnie przygotowanej trasie ścigało prawie 400 zawodniczek i zawodników z klubów kolarskich z całej Polski. Zawody wpisane kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej przyciągnęły też reprezentantów Litwy i Estonii. Udział w zawodach o tak wysokiej randze, to duże wyzwanie, ale też wspaniała przygoda. Zakończyła się ona dla zawodnika MTB Suwałki Mikołaja Szeligi życiowym sukcesem. Mikołaj w silnie obsadzonej kategorii junior wywalczył 3 miejsce. Była to duża niespodzianka. Nikt nie typował Mikołaja do czołowych miejsc wśród najlepszych obecnie juniorów w kraju. Postęp jaki poczynił jest ogromny, a tak wysokie miejsce powinno dać mu też kwalifikacje do kadry narodowej, gdzie będzie mógł rozwijać się jeszcze szybciej. W ślady Mikołaja chcą pójść kolejni. W Ogrodniczkach w barwach MTB Suwałki startowało dwóch młodzików. Mieli utrudnione zadanie, bo w ich kategorii wystartowało aż 60 chłopaków. Tłok na trasie sprawił, że na końcowy wynik duży wpływ miało losowanie numerów i kolejność na starcie. Mimo problemów obaj zdobyli punkty do klasyfikacji Pucharu Polski. Wiktor Jacewicz zajął 26 miejsce a Filip Chmielewski był 36.

Dzień wcześniej obaj nasi młodzicy startowali w Wasilkowie w drugiej edycji Maratonów Kresowych 2023.

 • Zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej indywidualnie zajmując:
 • Filip Chmielewski – 3 miejsce w kategorii Młodzik
 • Wiktor Jacewicz – 5 miejsce w kategorii Młodzik
 • Drużynę uzupełnił Filip Klekotko – 12 miejsce w kategorii Młodzik

 Ich młodsi koledzy z Suwalskiej Szkółki Kolarskiej w Wasilkowie wystartowali na dystansie Mini. Drużynowo zajęli 4 miejsce. Do podium zabrakło niewiele. Ich wyniki indywidualne przedstawiają się następująco:

 • Michał Dębski – 7 miejsce w kategorii Żak
 • Igor Gołowczyc – 12 miejsce w kategorii Żak
 • Dawid Gabor – 16 miejsce w kategorii Żak
 • Nikodem Kruszewski – 12 miejsce w kategorii M9

Dorośli startujący na dystansie Półmaratonu mieli w Wasilkowie do pokonania 35 km trudnej trasy obfitującej w wiele podjazdów o łącznej sumie przewyższeń prawie 440 metrów. Tym bardziej cieszą kolejne miejsca na podium:

 • Dariusz Tasior – 1 miejsce w kategorii M50-59
 • Antoni Wińcza – 2 miejsce w kategorii M60-69
 • Małgorzata Walendzewicz – 2 miejsce w kategorii K40+ dystans FIT
 • Andrzej Bąkała – 3 miejsce w kategorii M60-69
 • Dariusz Klin – 3 miejsce w kategorii M70+

W sumie dorobek pracowitego weekendu kolarzy z Suwałk to 8 medali – bardzo cenny brązowy Pucharu Polski oraz 2 złote, 2 srebrne i 3 brązowe wywalczone na Maratonach Kresowych.

 Sezon który nie zdążył się jeszcze na dobre rozpocząć już przeszedł do historii suwalskiego kolarstwa. Ta piękna dyscyplina sportu cieszy się wśród mieszkańców naszego miasta coraz większym zainteresowaniem. Po kwietniowej rekrutacji Suwalska Szkółka Kolarska rozrosła się do 40 uczestniczek i uczestników. Mamy nadzieję, że na efekty nie będziemy musieli długo czekać i z kolarskiego „narybku” uda się wyłowić talenty na miarę Mikołaja Szeligi. A o jego (i nie tylko jego) przyszłych sukcesach informacje znajdziecie na naszej stronie. Zapraszamy do śledzenia. Kolejne zawody za 2 tygodnie w Tykocinie. 

Tekst: Dariusz Tasior