Rok 2014 przejdzie do historii polskiego kolarstwa. Sukcesy Michała Kwiatkowskiego, Rafała Majki czy Przemysława Niemca pozostaną nam w pamięci na długo. Idąc za ich przykładem staraliśmy się wypaść jak najlepiej w naszych startach. Po zakończeniu sezonu możemy pochwalić się wieloma sukcesami. Zawodnicy Klubu Rowerowego MTB Suwałki wywalczyli w tym roku 160 miejsc na podium. Szczegóły przedstawia tabela
Statystyki są imponujące. W sezonie startowym 2014 zanotowaliśmy wzrost wywalczonych pozycji na podium o 100%. Większa była tez frekwencja na zawodach. Dzięki temu wywalczyliśmy jako drużyna 1 miejsce w Superklasyfikacji Maratonów Kresowych 2014. Trzeba też zaznaczyć, że od zawodów na Szelmencie jesteśmy aktualnymi Wicemistrzami Województwa Podlaskiego w Maratonie MTB. Klub Rowerowy MTB Suwałki to nie tylko rywalizacja sportowa. Czynnie uczestniczyliśmy w kilku imprezach promujących jazdę na rowerze oraz aktywny tryb życia. Działalnością klubu kieruje Stanisław Kamiński, będąc przy tym aktywnym zawodnikiem. Stanisław wystartował w tym roku aż 16 razy. Ma też duży udział we wszystkich sukcesach zawodników MTB Suwałki. Przy prowadzeniu klubu naszego prezesa wspierali Paweł Kmiecik i Janusz Taraszkiewicz. Oczywiście obaj startowali też w maratonach . Każdy z nich zaliczył po 10 startów. Janusz wraz ze swa żoną Anną Taraszkiewcz ukończyli swój 6 sezon. W Maratonach Kresowych startują od pierwszej edycji. Ania w kategorii Kobiety Super Fit zajęła w tym roku 6 miejsce w klasyfikacji generalnej. Stała też na podium w zawodach Family Cup.
Jako jedyny z naszych zawodników pełen sezon na dystansie maraton zaliczył Tadeusz Hrynaszkiewicz. W finałowym wyścigu w Mielniku Tadeusz zwyciężył w pięknym stylu w swej kategorii wiekowej. Był też 2 w Narewce na dystansie półmaratonu. Sezon ukończył na 5 miejscu w klasyfikacji generalnej.
Paweł Grzyb – najlepszy zawodnik MTB Suwałki. Jako jedyny wygrał klasyfikację generalną Maratonów Kresowych w swej kategorii. Jego największe sukcesy to zwycięstwo w półmaratonie w Narewce oraz 3 miejsce w Michałowie w klasyfikacji Open.
Rodzina Tasiorów – Maciek, Michał, Iwona i Darek w 2014 roku aż 52 razy stawali na podium. Przez cały sezon utrzymywali wysoki poziom startowy dzięki czemu wszyscy wywalczyli pozycje medalowe w klasyfikacjach podsumowujących sezon. Michał i Maciek są nadzieją MTB Suwałki na sukcesy w następnych latach.
Barbara Paszkowska, Joanna Szadkowska i Klaudia Ostrowska. Te dziewczyny często stanowiły o sile drużyny MTB Suwałki. Ich starty to pasmo sukcesów. Właściwie zawsze kończyły rywalizację na podium. Basia wywalczyła w tym roku 8 złotych medali w tym jeden w klasyfikacji Open. Asia raz wygrała prestiżową kategorię Kobiety Sport, była też 2 w klasyfikacji Open półmaratonu. Klaudia również stała na podium w klasyfikacji Open. Sezon ukończyła z 4 srebrnymi i 4 brązowymi medalami. W wyniku doznanej kontuzji swoją przygodę w Maratonach Kresowych musiała przerwać Ania Poulakowska – wystartowała tylko 2 razy.
Zuzanna Andruczyk – nasza juniorka w tym sezonie wygrała aż 8 ze swych startów. W klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych została sklasyfikowana na 2 miejscu w kategorii Juniorka. Na zawodach często towarzyszyli jej rodzice mocno zaangażowani w działalność klubu.
W kategorii MK Weteran wspaniale spisywali się Dariusz Klin i Eugeniusz Wawrzyn. Darek wskakiwał na podium aż 10 razy, zaś Eugeniusz wywalczył 9 miejsc medalowych. Eugeniusz cieszył się też z sukcesów swego wnuka i wnuczki startujących na dystansie Mini. Mateusz Wawrzyn i Lena Szostak po 3 razy w tym sezonie sprawiali radość dziadkowi zdobywając medale. A to jeszcze nie koniec, bo już trzy starty na dystansie Mini zaliczył kolejny wnuk Eugeniusza sześcioletni Rafałek Wawrzyn .W barwach MTB Suwałki startował też Wojciech Wawrzyn tata Mateusza i Rafałka. Rodzina Wawrzynów to przykład na to, że maratony łączą pokolenia.
Rodzina ŻebrowskichKrzysiek startujący w silnie obsadzonej kategorii Junior 5 razy w tym roku stawał na podium. Jego mama Mirosława wywalczyła 1 brązowy medal. Zawsze mogli też liczyć na wsparcie głowy rodziny Leszka. Leszek Żebrowski to dobry duch całej drużyny. Na zawodach zajmował się dokumentacją fotograficzną, a także asystował Maćkowi na dystansie Mini. Pod koniec sezonu wzmocnili się jeszcze kolejnym członkiem tym razem trochę dalszej rodziny Maciejem Marcinkowskim.
Sylwester Szymański – zwyciężył na zawodach Family Cup oraz Olimpijski Desant na Jasionową Górę. Na Maratonach Kresowych wywalczył srebrny medal. Sezon zakończył na 5 miejscu w klasyfikacji generalnej kategorii Super Master. W maratonach brał też udział jego syn Michał.
Andrzej Bąkała – w 15 startach w sezonie dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium. Startował w silnie i licznie obsadzonej kategorii Super Master w której zajął 9 miejsce na koniec sezonu.
Zenon Malinowski – dołączył do nas w trakcie sezonu. Jego sukcesy to 2 srebrne medale. Zenek poczynił w tym roku duże postępy co bardzo dobrze rokuje na kolejne sezony.
Jerzy Broc był w tym roku najstarszym zawodnikiem biorącym udział w całym cyklu Maratonów Kresowych. Został Wicemistrzem Województwa Podlaskiego podczas zawodów na Szelmencie.
Nasze barwy udanie reprezentowała też Dominika Bobrowska która wywalczyła 3 brązowe medale n zawodach w Augustowie, Sejnach i na Szelmencie. Podobnie jak Małgorzata Walendzewicz druga podczas zawodów Olimpijski Desant na Jesionową Górę.
Punkty dla MTB Suwałki zbierali też w tym sezonie panowie z rodziny Złotorzyńskich. Najwięcej startów zaliczył Michał Złotorzyński sklasyfikowany na 8 miejscu w klasyfikacji generalnej kategorii Elita Plus.
Nie zapomnieliśmy też o Krzysztofie Stankiewiczu. Krzysiek w tym roku z powodów zdrowotnych zmuszony był przerwać starty w maratonach. Życzymy mu dużo zdrowia i powrotu na trasy już wiosną przyszłego roku.
Pierwsze zawody w barwach MTB Suwałki zliczyli bracia Wasilewscy – Piotrek, Mateusz i Bartosz. Być może w przyszłym sezonie zagoszczą na zawodach częściej.
Rzadziej natomiast w tym roku na trasy maratonów wyruszali nasi podstawowi zawodnicy z sezonu 2013 : Michał Jedynasty – 4 razy, Eryk Kodew – 2 razy, Krzysztof Świątek – 2 razy oraz Przemek Grabowski – 1 raz.
W sumie w naszych barwach w 2014 roku wystartowało aż 47 osób. Nazwiska wszystkich umieszczone są w tabeli powyżej. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy naszym zawodnikom.
Kolarstwo to ciężka, ale i zarazem jedną z najpiękniejszych dyscyplin sportu. Wymaga od zawodnika wielu poświeceń, ale i przynosi niesamowite wrażenia oraz ogromną satysfakcję. Jasne proste, reguły sprawiają, że rywalizacja jest przejrzysta i sprawiedliwa. Każdy z nas stojąc na starcie wśród kilkuset podobnych do siebie pasjonatów rowerowego ścigania czuje lekki stres, ale i moc pozytywnej energii. Doznania na trasie, oraz tuż po przecięciu linii mety są wyjątkowe i sprawiają, że po powrocie do domu czekamy z niecierpliwością na kolejny wyjazd. Po dwóch sezonach startów staliśmy się znaczącą drużyną kolarską w naszym regionie. Jako amatorzy radziliśmy sobie świetnie w rywalizacji na stale rosnącym poziomie sportowym. Czas na kolejny krok. Rozwój klubu wiążemy z przystąpieniem do Polskiego Związku Kolarskiego. Już w kolejnym sezonie kilkoro z naszych zawodników wystartuje z licencjami kolarskimi. Mamy nadzieję, że na efekty tej decyzji nie będziemy długo czekać i że już za kilka lat o zawodnikach z Suwałk usłyszy cała Polska.