Kolorowy peleton Maratonów Kresowych zawitał w niedzielę (09.09.2018) na Suwalszczyznę, gdzie przy wsparciu Gminy Suwałki, Wigierskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko – Augustowskie” oraz firmy Cymes odbył się Wigry MTB Maraton. To wyjątkowa i jedyna okazja w roku do tego, aby wziąć udział w zawodach rowerowych na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Dobrym osiągnięciami mogą się pochwalić kolarze Klubu Rowerowego MTB Suwałki. W 2015 roku wyścig zaczynał się w Nowej Wsi, w ubiegłym roku kolarzy gościł Stary Folwark. Tym razem główną areną zmagań była siedziba Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem.
Na starcie 4 dystansów stanęło w sumie 450 kolarzy z Polski, Litwy, Rosji i Białorusi, w tym całkiem liczna grupa rowerowych zapaleńców z Suwałk. Na dystansie MIKRO świetnie zaprezentował się pięcioletni Adrian Pietkiewicz, który zajął 4. miejsce w swojej kategorii. Na sześciokilometrowej trasie MINI, biegnącej wzdłuż ścieżki edukacyjnej Wigierskiego Parku Narodowego „Las” drugie miejsce w kategorii Hobby zajął Mikołaj Szeliga. Warto podkreślić również coraz lepsze wyniki Antoniego Kozłowskiego oraz Patryka Jeromina. Udane występy najmłodszych zawodników MTB Suwałki dowodzą, że w stolicy Suwalszczyzny szkoli się wiele kolarskich talentów.
Najbardziej popularnym dystansem wśród maratończyków kresowych już od wielu lat jest półmaraton. W przypadku niedzielnych zawodów trasa liczyła dwa okrążenia i przebiegała przez ścieżki edukacyjne „Samle”, „Las” i „Suchary”. Wielu kolarzy chwaliło sobie rozmaitość leśnych, wąskich ścieżek w pagórkowatym krajobrazie. Duże wrażenie zrobił na rowerzystach odcinek specjalny, poprowadzony przez trasę narciarską. Szybka, ale wymagająca trasa, licząca 35,5 kilometra byłą dla zawodników nie lada wyzwaniem.
Wśród kobiet zawodniczki Klubu Rowerowego MTB Suwałki po raz kolejny zdominowały kategorię Kobiety Fit K5. Anna Taraszkiewicz zwyciężyła, a na drugim stopniu podium stanęła Małgorzata Walendzewicz. Wśród mężczyzn świetnie spisali się młodzi suwalczanie. 8. miejsce OPEN i 2. W kategorii Junior Młodszy zajął Jakub Budziński. Dzięki systematycznym treningom ciężka praca Kuby przynosi zamierzone efekty z nawiązką. Jego starszy kolega, Paweł Grzyb zwyciężył w kategorii Mężczyźni M2, plasując się na 12. pozycji OPEN. Pozostali suwalscy zawodnicy otarli się o podium. Najlepszymi suwalczanami na dystansie Półmaraton wśród 270 zawodników byli Anna Taraszkiewicz i Jakub Budziński.
Najdłuższy, 72,5-kilometrowy odcinek mieli do pokonania śmiałkowie stający do wyścigu na dystansie Maraton. 4 rundy po wymagającej trasie rozerwały stawkę i sprawiły, że już od 2. okrążenia w czołowej grupie pozostało 4 kolarzy, w tym suwalski orlik Krzysztof Żebrowski. Krzysztof otarł się o podium, zajmując czwarte miejsce, ale pokazał się z bardzo dobrej strony, tracąc do zwycięzcy tylko jedną sekundę. Kolejny sukces zaliczył drugi z suwalczan Sylwester Szymański, który przyjechał do mety na drugiej pozycji w kategorii Mężczyźni M6.
Wysoka forma i świetne wyniki zawodników MTB Suwałki udowadniają, że suwalczanie dążą do uzyskania szczególnych osiągnięć w klasyfikacji generalnej. Do zakończenia cyklu Maratony Kresowe pozostały dwa wyścigi: Wasilków i Gołdap.

Tekst: Piotr Wasilewski
Foto: Leszek Żebrowski (Fotorelacja 1     Fotorelacja 2    Fotorelacja 3 )