Zawodnicy Klubu Rowerowego MTB Suwałki rozjechali się w miniony weekend po trzech województwach, gdzie brali udział w wyścigach trzech różnych cykli kolarskich.

Sobota to wyścig w Wiązownej obok Warszawy z cyklu Mała Liga XC, to drugi występ naszych reprezentantów w wyścigu tego organizatora. Pomimo odległości trzystu kilometrów od Suwałk warto brać udział w mazowieckim cyklu. Trasa trzeciego etapu zyskała w minionym roku miano „TOP of the TOP”, czyli najlepszej spośród wszystkich tras, tym samym nie mogło tam zabraknąć Naszych kolarzy. Miasteczko zawodów zlokalizowane zostało u podnóża Góry Sobotów, na której organizator wyznaczył pętlę o długości około 3,5 km. Typowa trasa XC, bardzo interwałowa, po krótkiej prostej, zakręt i podjazd, kręty zjazd, ale tylko po to, aby za chwilę znów rozpocząć wspinaczkę, po której wąwozem kolarze mkną w dół i tak niezliczoną ilość razy! Było ciasno, było kręto, był piach i były strzelające spod kół szyszki, na zjazdach szybko, a pod górę stromo. Właśnie takie trasy najbardziej lubi trzech młodych klubowiczów MTB Suwałki.

Ania Pietkiewicz uzyskała łączny czas 50 minut 41 sekund i 3 miejsce open oraz 2 w kategorii. Zabrakło jej 2 sekund do zajęcia drugiego miejsca wśród wszystkich Pań. Trzeba podkreślić, że ruszyła na trasę jako 7 kobieta, przez 4 rundy dogoniła i wyprzedziła 4 przeciwniczki oraz kilkunastu chłopców-juniorów.

Krzysztof Żebrowski, startujący w najmocniejszej stawce, po walce trwającej aż 6 okrążeń uplasował się na bardzo wysokim 7 miejscu open oraz 4 w kategorii.

Jakub Budziński – nasz najmłodszy wiekiem i stażem kolarskim zawodnik uzyskał 9 lokatę wśród kategorii Junior Młodszy.
Na kolejne zawody z cyklu Mała Liga XC trzeba poczekać prawie miesiąc, kolejny etap 19 maja 2018 r. w Lasku, również pod Warszawą.

W niedzielę 22 kwietnia Giżycko gościło kolarzy na 2 etapie słynącego z malowniczych, ale trudnych wyścigów cyklu Milko Mazury MTB. Twierdza Boyen została zdobyta przez wszystkich pięciu reprezentantów MTB Suwałki. Trasa w pierwszej części szybka, zawodnicy okrążają wybudowaną w 1856 roku Twierdzę, która ma kształt gwiazdy. Kolejne odcinki 11 kilometrowej pętli to techniczne odcinki poprowadzone za budowlą. Następnie odcinkami leśnymi i krętymi singletrackami trasa prowadzi przez plan organizacyjny Toru Motocrossowego, kolejne sekcje technicznych singli i kilka stromych podjazdów. Końcówka trasy to pofałdowany teren nad jeziorkiem i dojazd drogą rowerową do miasteczka zawodów.
Organizator przewidział trzy dystanse: PRO – 5 okrążeń, EXPERT – 3 okrążenia oraz HOBBY – 2 okrążenia. Przez cały wyścig trzeba było utrzymać koncentrację, gdyż mały błąd mógł kosztować lot przez kierownicę, który zaliczył jeden z naszych zawodników (na szczęście nic mu się nie stało).
Wyniki Członków klubu Rowerowego MTB Suwałki przedstawiają się następująco:
EXPERT:
Bezkonkurencyjna okazała się jedyna reprezentująca Nas kobieta Anna Pietkiewicz.
Po emocjonującym finishu zajęła 1 miejsce open Kobiet wyprzedzając konkurentkę o 4 sekundy! Taka jazda pokazuje, że zawsze trzeba walczyć do końca.

Krzysztof Żebrowski – 6 open i 2 w swojej kategorii wiekowej.
Antoni Wincza – 97 open i 10 w kategorii.

HOBBY:
Sylwester Szymańki – 12 open i 2 w kategorii wiekowej.
Wojciech Górski – 28 open i 9 w kategorii.

Gratulujemy bardzo wysokich miejsc oraz zdobytych pucharów!

Tekst: Anna Pietkiewicz
Foto: Leszek Żebrowski