Sezon kolarski 2018 uważa się za otwarty. W sobotę 24 marca troje zawodnikow MTB Suwałki wzięło udział w zawodach z cyklu Mała Liga XC organizowanych w Józefowie k. Otwocka, a w niedzielę 25 marca grupa 10-osobowa  pojechała do Białegostoku na otwarcie cyklu Maratony Kresowe.
Pierwsze zawody w sezonie to zawsze niemałe emocje. Pokazują kto jak przepracował zimę, nowe rowery i akcesoria, nowe stroje itp. Pomimo chłodnej jeszcze pogody kolarze już nie mogą doczekać się jazdy na swoich dwóch kółkach.

Trasa w Józefowie,  jak na wyścig XC była stosunkowo łatwa, aczkolwiek błoto zrobiło swoje.
Ania Pietkiewicz i Kuba Budziński startowali jako pierwsi, w tej samej grupie, do przejechania mieli 4 okrążenia. Natomiast Krzysiek Żebrowski pokonywał trasę 6 razy. Zaraz po krótkiej startowej rozjazdówce był podjazd z korzeniami, który za każdym razem pokazywał kto ma mocną nogę. Na trasie zdarzały się odcinki bardzo wąskie, poprowadzone między drzewami, ale były też szersze odcinki umożliwiające wyprzedzanie. Z każdą kolejną rundą podłoże było coraz bardziej grząskie. Jazda wymagała dużej koncentracji gdyż mały błąd na błotnistym, krętym zjeździe mógł się zakończyć „glebą”. Wszyscy trzej zawodnicy MTB Suwałki zadowoleni i ubłoceni ukończyli wyścig.

  • Anna Pietkiewicz zdobyła podium na 3 miejscu w kategorii Ladies.
  • Jakub Budziński zajął 8 lokatę w kategorii junior młodszy zdobywając cenne doświadczenie startowe i organizacyjne.
  • Krzysztof Żebrowski był 4 jadąc w kategorii elita z o wiele starszymi i bardziej doświadczonymi kolegami.

W niedzielę zawodnicy MTB Suwłki walczyli w pierwszych zawodach 10. cyklu Martonów Kresowych w Białymstoku. Na urozmaiconej trasie były rozległe panoramy, piękna Puszcza Knyszyńska, doliny rzek, urokliwe, podlaskie wioski. Wśród nietypowych atrakcji był m.in. mały tunel pod torami. Końcówka prowadziła groblami wśród niezwykle widowiskowych jeziorek dojlidzkich. Podobnie jak w ubiegłym roku, start i metę wyścigu była w ośrodku BOSiR na Plaży Miejskiej Dojlidy.

Z Białegostoku nasi zawodnicy przywieźli 4 medale:

  • Małgorzata Walendzewicz – I miejsce w kategorii Kobiety Fit K5 na dystansie Półmaraton
  • Anna Taraszkiewicz – II miejsce w kategorii Kobiety Fit K5 na dystansie Półmaraton
  • Andrzej Bąkała – III miejsce w kategorii Mężczyźni M6 na dystansie Półmaraton
  • Sylwester Szymański – II miejsce w kategorii Mężczyźni M6 na dystansie Maraton

Rozpoczęcie sezonu 2018 uważamy za otwarte!

Tekst: Anna Pietkiewicz, Stanisław Kamiński
Foto: Leszek Żebrowski, Janusz Taraszkiewicz, Marcin Gołdas