21 lipca odbyły się kolejne zawody z cyklu Maratony Kresowe, tym razem nad Kanałem Augustowskim na terenie Białorusi. W zawodach «Суседзi 2018» (Sąsiedzi 2018) uczestniczyło ponad 600 zawodników z Białorusi, Polski, Litwy, Rosji i innych krajów.

11-osobowa grupa z Klubu Rowerowego MTB Suwałki, udająca się na Białoruś, skorzystała z bezwizowego przejścia granicznego w Rudawce. Odprawa graniczna trwała ok. 20 minut, a na miejscu startu zawodnicy byli już po upływie pół godziny, pokonując na rowerach 8 km i podziwiając jednocześnie piękno przyrody między śluzą Kużyniec a śluzą Dąbrówka.

Niezwykle malownicza Śluza Dąbrówka położona w pobliżu miejscowości Sopoćkinie to miejsce startu i mety zawodów. Trasa zawodów była bardzo urozmaicona, więc jej pokonanie dostarczało wielu wrażeń. Było wiele pięknych widoków na otwartych przestrzeniach, solidne wzniesienia do pokonania, leśne odcinki, a nawet rzeczka do sforsowania.

Zawodnicy MTB Suwałki zwykle nie wracają z zawodów z pustymi rękami, tak było i tym razem.

Na dystansie Maraton (60 km) Sylwester Szymański zajął II miejsce w kategorii Mężczyźni M6.

Na dystansie Półmaraton (40 km) Małgorzata Walendzewicz zdobyła złoto w kategorii Kobiety Fit K5, a Ania Taraszkiewicz w tej samej kategorii była druga.

Pozostali zawodnicy zajęli także wysokie lokaty.

Następna zawody z cyklu „Maratony Kresowe” odbędą się w Narewce na terenie Puszczy Białowieskiej 5 sierpnia. Trzymajcie kciuki !

Tekst: Stanisław Kamiński
Foto: Leszek Żukowski, Marek Kulikowski