Po zimowych przygotowaniach, blisko siedmiu miesiącach jeżdżenia rowerem na treningach i zawodach przyszedł czas na ostatnie w tym roku kilometry podczas zawodów. Z jednej strony żal, że to na kolejne zmagania trzeba trochę poczekać, a z drugiej chwilowe złapanie oddechu i regenerację na następy rok.

24 września w Mrągowie 101 kolarzy, w tym piątka suwalskich zawodników rywalizowała na ostatnim, siódmym wyścigu z cyklu MTB Mazury o „Niedźwiedzią Łapę”. Finałowy etap powinien być kwintesencją cyklu, powinien być epickim wydarzeniem, wyścigiem, który zapadnie zawodnikom w pamięci i spowoduje, że będą go wspominać w zimowe wieczory. Na etapie zawodnicy pokonali trudne fizycznie podjazdy na Górze Czterech Wiatrów oraz kultową rundę w Bike Park Poręby z sztywnymi, długimi podjazdami i szybkimi, niebezpiecznymi zjazdami- wszystko to, z czego słynie kolarstwo górskie. Suwalczanie nie mieli jednak czasu na podziwianie pięknych widoków.  Była za to walka do samego końca, która zadecydowała o Klasyfikacji Generalnej. Najciekawszy i najatrakcyjniejszy wyścig w całym cyklu Mazury MTB. Istna „wisienka na torcie”… . Do wyboru trzy dystanse: Maraton (80km), Półmaraton (40 km) oraz Hobby (20km). Na dwóch dwudziestokilometrowych pętlach wystartowali z powodzeniem Klaudia Ostrowska i Krzysztof Żebrowski. Klaudia zajęła 2. miejsce OPEN Kobiet i wygrała w kategorii PK3. Takie same pozycje zajęła w Klasyfikacji Generalnej MTB Mazury. Świadczy to o wysokiej, równej formie Klaudii Ostrowskiej w ciągu całego sezonu. Krzysztof był drugi w wyścigu w kategorii PM1. Wygrał jednak w swojej grupie wiekowej w całym cyklu. Na dystansie Hobby 1. miejsce w kategorii OPEN Kobiet, jak i również w HK3 zdobyła Anna Pietkiewicz. Ania była też najlepszą zawodniczką OPEN i tym samym wygrała swoją grupę wiekową w Klasyfikacji Generalnej. Mirosława Żebrowska zajęła 3. pozycję OPEN i drugą w kategorii HK4 w całym cyklu. Suwalczanie przez cały sezon godnie reprezentowali klub MTB Suwałki na Mazurach. Jeżeli w następnym roku idea cyklu będzie kontynuowana, grono naszych zawodników w rywalizacji u zachodnich sąsiadów Suwalszczyzny z pewnością się powiększy. A może to właśnie na Suwalszczyźnie – krainie idealnej do jazdy rowerem powstanie nowy cykl?

Pierwszego dnia października zawodnicy MTB Suwałki rywalizowali w ostatnim, szesnastym wyścigu Maratonów Kresowych w Gołdapi. Bardzo szybka, lecz różnorodna trasa na skraju Puszczy Romnickiej, przy tężniach solankowych i poligonie wojskowym to ostatnie dla wielu kilometry pokonane rowerem na zawodach w tym sezonie. Zawody były rozgrywane na 4 dystansach. W pięknej pogodzie wystartowało 402 odważnych kolarzy. W Mini (7,5km) drugie miejsce w kategorii Młodziczka zajęła Zuzanna Wilczyńska.  To dobry debiut naszej zawodniczki. Warto wspomnieć o Mikołaju Szelidze, który z wyścigu na wyścig jeździł coraz lepiej i przebijał się do czołówki. Liczymy, że za rok Mikołaj będzie regularnie stawał na podium. W Półmaratonie (37km) zawodnicy MTB Suwałki zdobyli sześć medali. Srebro OPEN Kobiet i w kategorii Kobiety Fit K3 zdobyła niezawodna Klaudia Ostrowska. Trzecie miejsce w tych samych grupach wywalczyła Anna Pietkiewicz – bez wątpliwości odkrycie tego sezonu. W kategorii Kobiety Fit K5 pierwsze miejsce zajęła Anna Taraszkiewicz. Trzeci wśród Weteranów był regularnie punktujący Andrzej Bąkała.

W klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych w  każdej kategorii nagrodzono 5 najlepszych kolarzy. Wśród nich byli zawodnicy MTB Suwałki: