W miniony weekend cykl Maratonów Kresowych przeniósł się na Lubelszczyznę. W sobotę 22 lipca kolarze rywalizowali na trasie wyznaczonej w okolicach miejscowości Żmudź, natomiast dzień później gospodarzem wyścigu był Janów położony koło Chełma. Trasy obu etapów należały do najtrudniejszych w całym cyklu. Pierwsza wiodła wśród malowniczych pół, zaś druga przez porośniętą lasem krainę Pagórów Chełmskich. Obie charakteryzowała duża ilość długich podjazdów, które wymagały wypracowanej wytrzymałości siłowej. Na zjazdach też nie było chwili wytchnienia. Jazda na rowerze wąską leśną ścieżką z prędkościami dochodzącymi do 50 km/h wymaga odwagi, skupienia i odpowiedniej techniki. Dla Klubu Rowerowego MTB Suwałki wyjazdy Lubelszczyznę od lat są stałym punktem kalendarza startowego. Pomimo znacznej odległości jaką trzeba pokonać by zameldować się na starcie,  w kolorowym peletonie nigdy nie zabrakło koszulek z napisem Suwałki. I choć dla miejscowych kolarzy jest to widok dość egzotyczny to mają okazję przyjrzeć się im dokładnie rywalizując wspólnie na trasie, ale też podczas dekoracji. Nie inaczej było i w tym roku.

Oba wyścigi zdominował Mikołaj Szeliga. Wygrał zarówno w Żmudzi jak i w Janowie. Linię mety mijał samotnie zostawiając konkurencję daleko z tyłu. Wygrał klasyfikację OPEN oraz swoją kategorię wiekową zdobywając w sumie 4 złote medale. Wyczyn naszego juniora wzbudził podziw i uznanie. Przeszedł do historii cyklu i zostanie zapamiętany na długo.

 Wiele braw wśród publiczności zebrali też pozostali nasi medaliści:

 • Anna Taraszkiewicz – 1 miejsce w Żmudzi oraz 2 miejsce w Janowie – dystans FIT kategoria K40+.
  Ania wróciła do rywalizacji, udowadniając że mimo długiej przerwy w startach, nadal jest w doskonałej dyspozycji.
 • Dariusz Tasior – 1 miejsce w Żmudzi oraz 2 miejsce w Janowie – Dystans Półmaraton kategoria M50-59. To szóste i siódme kolejne podium Darka w tym sezonie.
 •  Antoni Wińcza – 1 miejsce w Żmudzi oraz 1 miejsce w Janowie – Dystans Półmaraton kategoria M60-69. Antoni w swej kategorii wiekowej prowadzi w klasyfikacji generalnej i pewnie zmierza po wygraną w przekroju całego sezonu.
 • Andrzej Bąkała – 3 miejsce w Żmudzi– Dystans Półmaraton kategoria M60-69. Podczas wyścigu w Janowie Andrzejowi zabrakło szczęścia i przez defekt roweru nie ukończył rywalizacji.
 • Dariusz Klin – 3 miejsce w Żmudzi oraz 2 miejsce w Janowie – Dystans Półmaraton kategoria M70+. Pod koniec wyścigu w Żmudzi przeszła intensywna ulewana drastycznie pogarszając warunki na trasie. Darek, najstarszy zawodnik w drużynie, nie zdążył jeszcze dojechać do mety. Mimo upadku ukończył wyścig na medalowej pozycji, którą poprawił jeszcze następnego dnia. 
 • Janusz Taraszkiewicz – 5 miejsce w Żmudzi oraz 7 miejsce w Janowie – dystans FIT kategoria M40+. Janusz „dobry duch” całej drużyny. Oprócz udziału w wyścigach wspierał wszystkich dbając o dobry nastrój i odpowiednią motywację.
 • Michał Dębski – 6 miejsce w Żmudzi oraz 5 miejsce w Janowie – dystans MINI kategoria Żak. Dla Michała był to debiut na trasach Lubelszczyzny. Zebrał sporo doświadczeń mierząc się z długimi podjazdami. Na zawody przyjechał z rodzicami i rodzeństwem.

  W sumie z Lubelszczyzny wróciliśmy z 13 medalami (8 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe). To bardzo dobry wynik. W wyścigach rywalizowaliśmy nie tylko z zawodnikami startującymi regularnie w cyklu Maratonów Kresowych, ale też z silnymi reprezentantami miejscowych klubów z Chełma, Lublina czy Zamościa.

  W sierpniu Maratony Kresowe wracają do Puszczy Białowieskiej. W niedzielę 6 sierpnia ścigać się będziemy w Narewce. W klasyfikacjach generalnych sezonu 2023 dużo się może jeszcze zmienić. Gwarantuje to wysoki poziom i dużą dawkę emocji. Zapraszamy do kibicowania.