W sobotę 28 maja odbył się czwarty etap cyklu Maratony Kresowe 2022. Tym razem gospodarzem zawodów był Augustów. Start i meta zawodów usytuowane zostały około 10 km od miasta, na polu namiotowym położonym nad jeziorem Studzienicznym. Trasa w całości przebiegała przez teren Puszczy Augustowskiej przebiegając wzdłuż jezior i Kanału Augustowskiego. Technicznie należała do najłatwiejszych i najszybszych w całym cyklu. Tym razem jednak pogoda bardzo podniosła poziom wysiłku jaki musieli włożyć w jej pokonanie wszyscy startujący. Ulewa sprawiła, że przyczepność spadła, a podłoże stało się grząskie. Oprócz deszczu, gradu i niskiej temperatury Zawodniczki i zawodnicy kilkukrotnie słyszeli nad głowami burzowe grzmoty. Równie głośne były oklaski jakimi kibice nagradzali wszystkich tych, którym w takich warunkach udało się stanąć na podium. Nie zabrakło wśród nich zawodniczek i zawodników Klubu Rowerowego MTB Suwałki.

  • Mikołaj Szeliga – 1 miejsce w klasyfikacji OPEN, a zarazem 1 miejsce w kategorii Mężczyźni 14 -18 lat. To już trzeci, kolejny Półmaraton w którym zwyciężył. 
  • Zofia Rowińska –  2 miejsce w kategorii Kobiety 14-18 lat, a zarazem 3 miejsce w klasyfikacji OPEN KOBIETY 
  • Justyna Balcer – 1 miejsce w kategorii Kobiety 30-39 lat
  • Małgorzata Walendzewicz – 2 miejsce w kategorii Kobiety Hobby dystans FIT.
  • Andrzej Bąkała – 3 miejsce w kategorii Mężczyźni 60-69 lat.

W klasyfikacji drużynowej wyniki przedstawiają się następująco:

  • DYSTANS FIT -19 km – ( Antoni Kozłowski, Krystian Prawdzik, Filip Chmielewski, Wiktor Jacewicz)  – 2 miejsce
  • DYSTANS PÓŁMARATON -37 km – (Mikołaj Szeliga, Zofia Rowińska, Marcin Gościński. Dariusz Tasior) – 2 miejsce

Na zawodach w Studzienicznej swój pierwszy w życiu start w cyklu Maratonów Kresowych zaliczyli nasi dwaj nowi zawodnicy. Mimo ciężkich warunków ukończyli zawody w połowie stawki co jest dla nich dużym sukcesem.

  • Brajan Bogdan – 13 miejsce w kategorii Młodzik 
  • Czarek Bąkała – 16 miejsce w kategorii Żak

To nie był jedyny start naszych reprezentantek i reprezentantów w ostatni weekend. W niedzielę 29 maja stanęli na starcie Otwartych Mistrzostw Województwa Podlaskiego. Jazda indywidualna na czas. W Supraślu tytuł Mistrzyni Województwa wywalczyła juniorka Zofia Rowińska. Jest to jej drugi tytuł mistrzyni w tym roku. Zosia na początku maja wygrała wyścig ze startu wspólnego. 

Za dwa tygodnie barwny peleton kolarski wystartuje w Niemenczynie na Litwie. To pierwszy zagraniczny wyścig po przerwie spowodowanej pandemią. Jak zwykle pojawią się w nim koszulki z nazwą naszego miasta.

Tekst: Dariusz Tasior