Puchar Mazowsza MTB XC to cykl sześciu wyścigów których organizatorem jest Warszawski Klub Kolarski. 24 września 2017 r. w Warszawie na terenie Wojskowej Akademii Technicznej odbył się ostatni, finałowy wyścig. Rozegrany został w formule XCO, co oznacza ściganie się na kilkukilometrowej, bardzo technicznej trasie. Ilość pętli ogłaszana jest przez sędziego, gdy pierwszy zawodnik przejedzie pierwszą rundę i znany będzie czas przejazdu. Regulamin przewiduje czas trwania wyścigu inny dla każdej kategorii.

Trasa Warszawskiego WAT-u nie dała kolarzom ani chwili wytchnienia. Po kilkusetmetrowym rozjeździe runda prowadzi w las, górka za górką, wszystkie rozmieszczone pomiędzy drzewami w bardzo ciasnych zakrętach. Mnóstwo korzeni, rock garden, przejazd przez czołgowisko oraz spore ilości błota stanowiły nie lada wyzwanie. Każdą rundę trzeba było przejechać w maksymalnym skupieniu, jeden błąd mógł skończyć się lotem przez kierownicę lub uderzeniem w drzewo.

Klub kolarski MTB Suwałki reprezentowało dwóch kolarzy: Anna Pietkiewicz i Kuba Jeromin.

Anna Pietkiewicz startowała w kategorii Lejdis. Miała do przejechania 4 rundy, czas przejazdu to 54:02. Ania przez znaczną część wyścigu ścigała się koło w koło o 2 miejsce w swojej kategorii. Rywalka nie odpuszczała, do czasu gdy na 4 rundzie popełniła błąd i suwalczanka zdobyła trochę przewagi, którą utrzymała aż do mety zdobywając tym samym tytuł Wicemistrzyni Mazowsza MTB.

Jakub Jeromin kategoria Junior, 6 rund do pokonania. Wyścig Kuby był bardzo mocno obsadzony. Startował m.in. reprezentant Polski Maciej Jeziorski. Regulamin zawodów przewiduje, iż zdublowany zawodnik zostaje zdjęty z trasy. Nasz klubowicz dzielnie przejechał 4 pełne rundy.

Nasza dzielna dwójka jest zadowolona z zawodów, oprócz pucharów bardzo ważne jest również zdobywanie doświadczenia startowego i najlepiej robi się to właśnie rywalizując na trasie.

Gratulujemy.

Foto: Leszek Żebrowski